При експлозија на гас во болница во Техеран загинаа најмалку 19 луѓе

Од:

Најмалку 19 луѓе загинаа, а деветмина се повредени во синоќешната експлозија во помала болница во северниот дел на главниот град на Иран, Техеран.

Експлозијата, во која загинаа 15 жени и четворица мажи, беше предизвикана од истекување на гас.

Во болницата за време на несреќата имало 25 вработени.

Тоа е втора експлозија во Иран за помалку од една недела. На 26 јуни се случи експлозија, исто така поради истекување на гас, во воена база во близина на Техеран.

Би можело да ве интересира

Во Иран на секои седум минути од Ковид-19 умира по едно лице

Ана Ололовска

Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

А1он

Во Иран уапсен опозициски лидер обвинет за тероризам

А1он

Хамнеи: Нема да преговараме оти тоа ќе биде искористено во пропагандни цели

Ана Ололовска

Хамнеи: Европските држави не успеаја да го спасат нуклеарниот договор

Ана Ололовска

Воени вежби на иранската Револуционерна гарда, симулирање напад врз американска флота

Ана Ололовска