Претставници на талибанците и на ЕУ на состанок утре во Доха

Од:

Талибански претставници ќе се сретнат со претставници на ЕУ во Доха утре, објави денеска нивниот министер за надворешни работи. Тоа е уште еден чекор во напорите на новиот авганистански режим да ја прекине дипломатската изолација.

„Утре (вторник) ќе се сретнеме со претставници на ЕУ. Имаме позитивни средби и со претставници на други земји”, рече Амир Кан Мутаки на конференција во главниот град на Катар. Тој не прецизира за кои претставници на ЕУ станува збор или нивниот број.

Би можело да ве интересира

Лидерот на талибанците мула Акхунд од меѓународните хуманитарни организации побара помош за „исцрпената нација“

Ана Ололовска

Ахмети – Ќучук: Датум за преговори што е можно поскоро

А1он

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

А1он

Авганистан: Талибанците бараат од ТВ мрежите да не прикажуваат серии со жени

Ана Ололовска

Почна новата кампања за економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан

А1он