Претставничкиот дом отвори истрага за импичмент на Џо Бајден

Од:

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ќе отвори истрага за импичмент на претседателот Џо Бајден, изјави републиканецот Кевин Мекарти, пренесува Би-Би-Си.

Мекарти, кој е републиканец, додаде дека истрагата покажала дека Џо Бајден ги лажел Американците дека не знаел ништо за работите на членовите на неговото семејство.

Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти објави дека започнува истрага за импичмент на Џо Бајден, обвинувајќи го претседателот и неговиот син Хантер Бајден за корупција.

– Републиканците во Домот открија сериозни и веродостојни тврдења за однесувањето на американскиот претседател Џо Бајден. Заедно, овие обвинувања укажуваат на корупција – рече Мекарти, говорејќи во Капитол.

– Станува збор за обвинувања за злоупотреба на положбата, опструкција и корупција. И бараат дополнителна истрага од Претставничкиот дом. Затоа денеска поднесувам барање до нашата комисија на Претставничкиот дом да отвори официјална истрага за импичментот на претседателот Џо Бајден – рече тој.

Тој додаде дека следниот чекор ќе им даде целосна моќ на комитетите да ги соберат сите факти и одговори за американската јавност.

– Токму на тоа сакаме да ги знаеме одговорите – изјави Кевин Мекарти.

Истрагата е првиот чекор во процесот на импичмент. Тоа е процес на собирање докази за обвиненијата за импичмент против функционери, пишува Дејли мејл.

Би можело да ве интересира

Бајден: Верувам дека сме блиску до договорот за ослободување на заложниците

Бајден: Окупација на Газа е грешка, единствено решение е две држави

Хамас го обвини Бајден и за влезот на израелската армија во болницата Ал Шифа

Катерина Ѓуровски

Бајден: Побарав од Нетанјаху тридневна пауза во воените дејствија

Бајден повикува на „пауза“ во борбите во Газа

Бајден и Нетанјаху се договорија за континуиран проток на помош за Газа

Катерина Ѓуровски