Претседателски избори во Киргистан

Од:

Вкупно 11 кандидати, меѓу кои и неколкумина поранешни премиери, денеска учествуваат во трката за нов претседател на Киргистан, на избори, кои се оценуваат како тест за демократијата во оваа поранешна советска република и треба да го трасираат патот за мирен трансфер на власата.

Актуелниот киргистански преседател Алмазбек Атамбаев, кој на оваа функција е од 2011 година, согласно Уставот на земјата, нема право на уште еден мандат. Атамбаев важи за „проруски“ ориентиран и во текот на неговиот мандат, Киргистан се приближи кон Русија, но ја зајакна соработката и со Кина.

Главни фаворити за победа на денешните избори се двајца поранешни премиери, Ремир Сариев од партијата Бел Сокол (Акшумар) и Омурбек Бабанов, кој настапува како независен кандидат.

Би можело да ве интересира

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Кубатбек Боронов избран за премиер на Киргистан

Ана Ололовска

Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

А1он

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он