Претседателски избори на Филипините во услови на остри мерки на безбедност

На Филипините денеска се одржуваат претседателски избори, на кои не учествува актуелниот претседател Бенињо Акино, кој има право на само еден мандат.

Освен за нов претседател, 54 милиони Филипинци, со право на глас, раселени по 7.000 острови што ја сочинуваат оваа земја, во југоисточна Азија, ќе гласаат и за нов потпретседател, како и за сенатори и за околу 18 илјади локални и општински функционери, вклучувајќи и градоначалници.

Изборите се одржуваат во услови на остри мерки за безбедност, па властите ангажираа повеќе од 100 илјади полициајци, задолжени за одржување на редот и сигурноста.

Властите стравуваат од можни насилство во текот на гласањето, затоа што оваа земја е позната по раширеното политичко насилство.

Во текот на годинешнава предизборната кампања, беа убиени 15 лица.
Последното убиство се случило во саботата, кога жртва беше еден кандидат за градоначалник.Тој бил нападнат и убиен во неговата семејна куќа.

Во претседателската трка учествуваа петмина кандидати, а филипинските медиуми како фаворит го посочуваат 71-годишниот Родриго Дутерте.

Овој поранешен државен обвинител кој 22 години беше градоначалник на јужниот град Давао, ветува дека ќе ги елиминира корупцијата во земјата и илеганата трговија со дрога, за шест месеци.

Неговите политички противници го означуваат како „самопрогласен левичар“ а актуелниот претседател Акино во последното обраќање до јавноста, предупреди дека доколку Дутерте победи на изборите, постои „ризик од враќање на диктатурата“ во земјата.

Претседателот Акино, застана зад кандидатурата на Мар Роксас, поранешен банкар во Њујорк кој заговара продолжување на политиката на сегашниот шеф на државата. Роксас кој е внук на првиот претседател на Филипините, ја поддржува идејата на Акино за давање автономен регион за муслиманите на островот Минданао.

Главни теми во предизборната кампања беа економијата, корупцијата, битката со сиромаштијата и територијалниот спор со Кина, во Јужното Кинеско Море.

Би можело да ве интересира

Најмалку девет ученика загинаа во сообраќајна несреќа на Филипини

Ана Ололовска

На Филипините донесен закон за казнување на сексуално вознемирување

Дваесет и пет лица повредени во земјотрес на Филипини

Ана Ололовска

ОН покренува истрага на Филипини поради „војната против дрогата“

Филипини на Канада и вратија тони отпад

Ана Ололовска

Филипини: ОН го нарушија нашиот суверенитет

Leave a Comment

nineteen + sixteen =