Претседателот на Судан ја напушти Нигерија

Од:

Претседателот на Судан, Омар ал Башир ја напушти Нигерија откако адвокати на Организацијата за човекови права и активисти за граѓански праа, побараа негово приведување. Ал Башир е обвинет за геноцид и воени злосторства во Дарфур.

dobivaj vesti na viber

Според извори на „Асошиејтед прес“, Башир ја напуштил Нигерија во понеделник во три часот попладне. Нигериската влада претходно соопшти дека ги следи упатствата на Африканскиот сојуз, дека ниту една од 53 држави членки нема да го приведат Башир.

Адвокати на Организацијата за човекови права во понеделник од владата побара да го уапси претседателот на Судан и да го предаде на Меѓународниот кривичен суд.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

ОН ја осуди интервенцијата против демонстрантите во Судан

Ана Ололовска

Во Судан укината воената состојба воведена лани во октомври

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска