Претседателот на Мозамбик и лидерот на опозицијата потпишаа нов мировен договор

Од:

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси, и лидерот на најголемата опозициска група во земјата, Осуфо Момаде, синоќа во Мапуту потпишаа нов мировен договор, јавија светските агенции.

dobivaj vesti na viber

Со договорот двете страни се обврзаа на завршување на повеќегодишното насилство во земјата и спроведување избори.

Со потпишувањето на „Спогодбата за мир и национално помирување“, Њуси и Момаде , лидер на движењето Ренамо, се обврзаа дека мирно ќе учествуваат на изборите закажани за 15 октомври.

На церемонијата на потпишување на документот присуствуваа пет шефови на африкански држави, вклучувајќи го и претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафос, како и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и министерката за надворешни работи на Португалија, Тереса Ребеиро, јавија португалските медиуми.

Португалија, која била колонијална сила во Мозамбик до стекнувањето на нејзината независност во 1975 година, ги поддржа мировните преговори.

Њуси и Момаде на 1 август потпишаа и Договор за прекин на сите воени непријателства.

Двата договора се резултат на повеќегодишните преговори за завршување на повременото насилство до кое доаѓаше и по 1992 година, кога беше завршена 15-годишната граѓанска војна во оваа земја, во која загинаа околу еден милион луѓе.

Во 2014 година беше потпишан првиот мировен договор, но насилството повремено продолжуваше.

Би можело да ве интересира

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Ана Ололовска

Во Мозамбик после циклонот прогласена епидемија на колера

Ана Ололовска

Петмина загинати во невремето во Мозамбик

Мозамбик започна со кампања за вакцинирање против колера

Татјана Ташкова

Бројот на загинати во циклонот во Мозамбик се искачи на 598

Ана Ололовска