Претседателот на Кина во јавност по неколкудневно отсуство

Од:

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повторно се појави на државната телевизија по неколкудневно отсуство од јавноста, што предизвика реакции за политичката стабилност на 69-годишниот кинески лидер.

dobivaj vesti na viber

Си беше прикажан на телевизија за време на посетата на изложбата наречена „Прославување на напредокот во новата ера“ на саемот во Пекинг.

Придружуван од премиерот Ли Кечијанг и други високи кинески лидери, Си, кој е и шеф на владејачката Комунистичка партија и врховен командант на Народноослободителната армија, гледаше некои презентации и коментираше за економскиот напредок на Кина во изминатата деценија.

Посетата на изложбата беше прво телевизиско појавување на Си откако се врати од регионалниот самит во Узбекистан минатиот викенд.

Според кинеските прописи за пандемијата, тој треба да остане во карантин една недела по враќањето од странство.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пентагон: Кина до 2035 година може да поседува 1.500 нуклеарни боеви глави

Кина испрати вселенско летало со тројца астронаути

Горан Наумовски

Си Џипинг: Кина е подготвена за поцврсто партнерство со Русија

Во невремето во Синџијанг починаа седум лица

А1он

Сунак: Заврши „златната ера“ во односите со Кина

А1он

ВИДЕО: Полицијата ги запира луѓето во Шангај и ги брише фотографиите од протестите од нивните телефони

А1он