Претседателот на Казахстан поднесе оставка

Од:

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата.

– Одлучив да поднесам оставка, изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата.

Тој додаде дека таквата одлука воопшто не била лесна, но не ги наведе причините за оставката.

Оставката на 78-годишниот Назарбајев утре стапува во сила. Согласно Уставот на Казахстан, наместо Назарбајев, до крајот на неговиот мандат во 2020 година, шеф на државата ќе биде претседателот на Горниот дом на Парламентот, Хашим-Јомрат Токајев од партијата на Назарбајев, Нур Отан.

На последните избори во 2015 година Назарбајев беше реизбран за уште еден петгодишен мандат со приближно 98 отсто од гласовите.

Назарбајев и по оставката ќе ја извршува должноста привремен претседавач со Советот за национална безбедност на Казахстан.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Казахстан: Евакуација на град по експлозии во воена база

Ана Ололовска

ЦИК: Токаев победи на претседателските избори во Казахстан

Ана Ололовска

Претседателски избори во Казахстан, приведени над 500 демонстранти

Речиси 100 демонстранти приведени во Казахстан

Ана Ололовска

Во Казахстан се одржуваат претседателски избори

Ана Ололовска

На 9 јуни предвремени претседателски избори во Казахстан

Ана Ололовска