Претседателот на Индонезија положи заклетва за втор мандат

Од:

Индонезискиот претседател Џоко Видодо денеска положи заклетва за втор петгодишен мандат за претседател на Индонезија.

Видодо (58) во предизборната кампања вети дека ќе ја намали бирократијата, ќе го поддржи економскиот раст во земјата и дека ќе поттикнува инвестиции.

– Ќе биде голем проблем доколку не успееме да создадеме доволно бизнис можности, рече Видодо во Парламентот по инаугурацијата.

Тој најави дека ќе достави два закона за замена на регулативите што го попречуваат создавањето работни места, особено за младите луѓе.

Би можело да ве интересира

Ерупција на вулканот Синабунг во Индонезија

А1он

Индонезија ја престигна Кина по бројот на случаи на Ковид-19

А1он

Најмалку 16 загинати во поплавите во Индонезија, стотици евакуирани

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,6 степени во Индонезија

Ана Ололовска

Во Индонезија украдени лични податоци на 230.000 луѓе, кои се тестирале на Ковид-19

Ана Ололовска

Индонезија: Еруптираше вулканот Мерапи

А1он