Претседателот на Европскиот совет во карантин

Од:

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел е во карантин поради близок контакт со лице заразено со коронавирусот.

Мишел строго се придржува до пропишаниот протокол, објавено е во Брисел.

Канцеларијата на претседателот на Европскиот совет претходно соопшти дека Мишел бил во близок контакт со службеник во обезбедувањето, кој бил позитивен на коронавирусот, со тоа што се возеле во ист автомобил.

Поради карантинот, Мишел мораше да го откаже самитот на лидерите на ЕУ закажан за 24 и 25 септември во Брисел, со кој требаше да претседава.

Портпарол на Мишел изјави дека претседателот на Европскиот совет последен пат бил тестиран на Ковид-19 во понеделникот кога резултатите биле негативни и дека сега се чека втор тест.

Самитот на лидерите на ЕУ засега е одложен за 1 и 2 октомври.

Кабинетот на Шарл Мишел одби да ги коментира можните ризици на кои биле изложени грчкиот премиер Мицотакис и кипарскиот претседател Анастасијадес, со кои Мишел се сретна претходниве денови.

Би можело да ве интересира

Во последните 24 часа во Бугарија над илјада новозаразени од Ковид-19

А1он

Бугарскиот министер Каракачанов во самоизолација поради контакт со заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Еуростат: Зголемена смртност во ЕУ за време на пандемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Можен нов целосен „локдаун“ во Белгија

Ана Ололовска

Италија: Околу 400 тужби се поднесени поради смрт од Ковид-19 во Ломбардија

Ана Ололовска

Бугарскиот министер за здравство: Маските треба да се задолжителни и на отворено

А1он