Претседателот на Ерменија хоспитализиран во Лондон поради Ковид-19

Од:

Претседателот на Ерменија Армен Саркисjан, на кого минатата недела му беше потврдена инфекција со Ковид-19, хоспитализиран е во Лондон.

– Здравствената состојба на шефот на државата е сериозна, има висока температура, соопшти Канцеларијата на Саркисјан.

Тој во Лондон ја прослави Новата година заедно со неговото семејстви, а потоа му беше оперирана ногата.

Во Ерменија од почетокот на пандемијата регистрирани се над 163.100 луѓе заразени со Ковид-19 и повеќе од 2.900 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

ГАВИ: Појавата на сојот омикрон е показател на неправедната распределба на вакцините во светот

Ана Ололовска

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска

Светска медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се дава секоја година

Ана Ололовска

Град во Сицилија има 104 отсто вакцинирани

Ана Ололовска

Омикрон варијантата предизвикува блага клиничка слика, вели претседателката на медицинското здружение во Јужна Африка

Ана Ололовска

Луѓето повторно излегоа на улиците во Загреб на протест против ковид-потврдите

Ана Ололовска