Претседателката на Словачка ја распушти владата по изгласаната недоверба

Од:

Словачката претседателка, Зузана Чапутова, денеска ја распушти владата на премиерот Едуард Хегер, откако Парламентот изгласа недоверба на неговиот кабинет.

Чапутова побара од Хегер и министрите од неговиот кабинет да ја извршуваат функцијата додека не се формира нова влада и рече дека политичките лидери треба да ги разгледаат чекорите за одржување предвремени избори во првата половина на следната година.

На словачката коалициска влада вчера и беше изгласана недоверба во Парламентот.

Во Парламентот со 150 места, 78 пратеници односно двајца повеќе од потребните 76, гласаа за разрешување на трипартиската малцинска влада на премиерот Хегер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Страшна сообраќајка во Словачка: Автобус се наби во камион, се стравува дека има мртви

Горан Наумовски

Словачка ја укина забраната за увоз на земјоделски производи од Украина

Ана Ололовска

Словачка и предаде на Украина 4 авиони МиГ-29

Ана Ололовска

Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

А1он

Словачкиот референдум не успеа поради слабата излезност

Словачката позиција кон Косово зависи од односите меѓу Приштина и Белград

А1он