Пресретнат дрон во обид да изврши напад врз аеродром во Саудиска Арабија

Од:

Коалицијата што се бори во Јемен против бунтовниците Хути потврди дека пресретнала и уништила дрон што се обидел да нападне врз меѓународниот аеродром Абха во Саудиска Арабија.

Според соопштението, коалицијата предводена од Саудиска Арабија презема „оперативни мерки за справување со изворите на непријателски прекугранични напади“, јавија саудиски медиуми.

Јемен е вовлечен во граѓанска војна од 2014 година, кога Хутите го зазедоа главниот град Сана и поголемиот дел од северот на земјата, принудувајќи ја меѓународно признатата влада да побегне на југ, а потоа во Саудиска Арабија.

Би можело да ве интересира

Коалицијата предводена од Ријад негира дека извршила напад врз затворот во Саада

Ана Ололовска

Меѓународната коалиција уништи осум дронови лансирани кон Саудиска Арабија

А1он

Ирански дипломати првпат во Саудиска Арабија од 2016 година

Ана Ололовска

Саудиската принцеза ослободена по три години во притвор без обвинение

Ана Ололовска

Американскиот Сенат поддржа продажба на ракети на Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Саудиска амбасада во Париз: Уапсениот осомничен нема врска со случајот Кашоги

Ана Ололовска