Премиерот на Украина, Хончарук поднесе оставка

Од:

Претседателот на украинската Влада Олексеј Хончарук поднесе оставка од функцијата.

– Дојдов на позицијата за да ја исполнам програмата на претседателот. Тој за мене е пример на отвореност и пристојност. За да се отстранат сомнежите во почитувањето и довербата што Владата ги има за претседателот, поднесувам оставка, напиша Хончарук на Фејсбук.

Претседателот Володимир Зеленски изјави дека ќе ја разгледа оставката на Хончарук.

Би можело да ве интересира

Украинскиот премиер демантира дека поднел оставка

А1он

Украинска министерка, во знак на солидарност, се придружи на евакуираните во карантин

Путин се надева на подобри односи со Украина

Ана Ололовска

Црната кутија од украинскиот авион останува во Иран

Ана Ололовска

Протече таен документ на холандските разузнавачи за падот на авионот МН17

Ана Ололовска

Јованович: САД усвоија неморална надворешна политика, а Трамп нема визија

А1он