Премиерот на Пакистан позитивен на Ковид-19 два дена по вакцинација

Од:

Премиерот на Пакистан, Имран Кан (68) беше тестиран позитивно на Ковид-19 два дена по вакцинацијата, соопшти денеска Министерството за здравство на Пакистан.

Министерот Фајсал Султан потврди дека премиерот е позитивен и дека е во изолација, но не даде повеќе детали за тоа дали луѓето со кои премиерот се среќаваше на дневна основа исто така одат во изолација.

Премиерот Кан неодамна одржуваше чести состаноци и присуствуваше на безбедносна конференција во Исламабад.

Тој се обрати на голем број учесници на конференцијата без да носи заштитна маска и присуствуваше на инаугурацијата на населба изградена за сиромашните граѓани, исто така без маска за лице.

Пакистанскиот премиер Имран Кан беше вакциниран во четвртокот.

Би можело да ве интересира

Австралија ја укинува забраната за патување во странство на своите граѓани

Ана Ололовска

Американскиот регулатор ја одобри вакцината Фајзер за деца постари од пет години

Ана Ололовска

Бионтек ќе гради фабрика за вакцини во Африка

А1он

Модерна ќе и достави на Африканската унија 110 милиони дози вакцини против Ковид-19

А1он

Петгодишно дете најмлада жртва од Ковид-19 во Албанија

Ана Ололовска

Во Бугарија рекорден број заразени и починати од коронавирус

Ана Ололовска