Премиерот на Луксембург хоспитализиран поради коронавирус

Од:

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, кој на 27 јуни беше тестиран за Ковид-19 и притоа утврдено дека е позитивен вирусот, утрово е примен во болница.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува, направени му се дополнителни тестови и анализи, а ќе остане под медицински надзор 24 часа, поради претпазливост.

Откако беше утврдено дека е позитивен на коронавирусот, беше соопштено дека има благи симптоми и дека ќе биде во самоизолација десет дена.

Бетел (48) сам се тестирал, по што позитивниот тест е потврден и со ПЦР тест.

Би можело да ве интересира

По Малта и Луксембург ќе ја легализира марихуаната

А1он

Луксембург загрижен за ситуацијата со нуклеарната електрана Катеном во Франција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Насилен протест во Луксембург против корона мерките

Ана Ололовска

Премиерот на Луксембург обвинет за плагијат призна дека „требало да постапи поинаку“

Ана Ололовска

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он

„Сериозна, но стабилна“ е состојбата на луксембуршкиот премиер Бетел, кој е заразен со коронавирусот

Жарко Настоски