Премиерот на Луксембург хоспитализиран поради коронавирус

Од:

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, кој на 27 јуни беше тестиран за Ковид-19 и притоа утврдено дека е позитивен вирусот, утрово е примен во болница.

Како што се наведува, направени му се дополнителни тестови и анализи, а ќе остане под медицински надзор 24 часа, поради претпазливост.

Откако беше утврдено дека е позитивен на коронавирусот, беше соопштено дека има благи симптоми и дека ќе биде во самоизолација десет дена.

Бетел (48) сам се тестирал, по што позитивниот тест е потврден и со ПЦР тест.

Би можело да ве интересира

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он

„Сериозна, но стабилна“ е состојбата на луксембуршкиот премиер Бетел, кој е заразен со коронавирусот

Жарко Настоски

По самитот на ЕУ, премиерот на Луксембург позитивен на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Луксембург нуди стипендии за магистерски студии на студенти од Балканот

Жарко Настоски

Заев од Луксембург добил безрезервна поддршка за европската иднина на Македонија

Жарко Настоски

Властите во Луксембург со намера да го тестираат целокупното население во државата

А1он