Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

Од:

Премиерот на Киргистан, Мухамедкали Аблгазиев, денеска поднесе оставка поради скандал со владината продажба на радиофреквенции.

„Во денешните тешки услови, кога земјата се соочува со опасност од коронавирусот и се бори со економски последици, Владата мора да работи стабилно и да ужива целосна доверба на граѓаните“, нагласи премиерот во соопштение. Тој негираше дека е вмешан во скандалот.

Пред оставката, Аблгазиев замина на краток одмор, за, како што рече, да не ја попречува истрагата. Прашањето за издавањето на фреквенциите беше покренато во парламентот на средноазиската држава, по што опозицијата бараше премиерот да докаже дека не учествувал во скандалот.

Аблгазиев беше премиер на поранешната советска република од 2018 година.

Би можело да ве интересира

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

Жарко Настоски

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

Жарко Настоски

Кубатбек Боронов избран за премиер на Киргистан

Ана Ололовска

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он

Земјотрес регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан