Премиерот на Јапонија во посета на Виетнам и Индонезија

Од:

Новиот јапонски премиер Јошихиде Суга денеска отпатува во Виетнам и Индонезија, во прва официјална посета на странска земја откако ја презеде функцијата од Шинѕо Абе.

Суга се очекува да потпише билатерален договор со Виетнам за одбранбена опрема и трансфер на технологија, во рамките на напорите на Токио да промовира извоз на јапонска воена опрема. Тоа е знак дека Суга е решен да ги следи чекорите на Абе во дипломатијата.

Одлуката за посета на Југоисточна Азија укажува на напорите на Јапонија да се спротивстави на влијанието на Кина и да се изградат посилни економски и одбранбени врски во регионот, што во голема мерка е во согласност со визијата на поранешниот јапонски премиер Шинѕо Абе, коментираат светските медиуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Огромно свлечиште проголта недоградени луксузни станови во Индонезија

Жарко Настоски

Суга: Се извинувам што пратениците не ги почитуваат мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Туристи не носеле маски на Бали, по казна прават склекови

Жарко Настоски

Ковид-19: Јапонија во мај почнува со масовна вакцинација на населението

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снежна бура предизвика верижен судир на 130 возила во Јапонија

Катерина Павлова-Николовска

Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во текот на вториот бран од пандемијата

Ана Ололовска