Премиерот на Индија со порака до Путин: Не е време за војна

Од:

Премиерот на Индија, Нарендра Моди денеска на маргините на Самитот на Шангајската организација за соработка, што се одржува во Узбекистан, имаше средба со рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Моди на Путин му кажал дека „ова не е време за војна“.

Додека рускиот претседател истакнал дека сака што побрзо да заврши судирот во Украина, но „Украинците сакаат да ги постигнат своите цели на бојното поле“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска