Премиерот на Грузија поднесе оставка

Од:

Грузискиот премиер Георгиј Гахарија објави дека поднесува оставка. Тој објасни дека одлуката ја донел поради несогласувања со неговиот тим околу апсењето на лидерот на опозициската партија „Единствено национално движење“ Никонор Мелија.

dobivaj vesti na viber

Гахарија смета дека притворањето на опозиционерот им се заканува на многу граѓани. Претходно оваа недела, грузиски суд донесе одлука опозиционерот да биде уапсен откако одби да плати целосна кауција за кривично дело за обид за соборување на владата во јуни 2019 година.

Гахарија е на функција од 2019 година. Претходно раководеше со неколку министерства.

Би можело да ве интересира

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

Ана Ололовска