Премиерот на Грузија поднесе оставка

Од:

Грузискиот премиер Георгиј Гахарија објави дека поднесува оставка. Тој објасни дека одлуката ја донел поради несогласувања со неговиот тим околу апсењето на лидерот на опозициската партија „Единствено национално движење“ Никонор Мелија.

Гахарија смета дека притворањето на опозиционерот им се заканува на многу граѓани. Претходно оваа недела, грузиски суд донесе одлука опозиционерот да биде уапсен откако одби да плати целосна кауција за кривично дело за обид за соборување на владата во јуни 2019 година.

Гахарија е на функција од 2019 година. Претходно раководеше со неколку министерства.

Би можело да ве интересира

Марко Андонов именуван за почесен конзул на Грузија во Македонија

А1он

Мишел со честитка до грузиските лидери за постигнатиот договор за завршување на политичката криза

Ана Ололовска

Масовна тепачка меѓу попови во Грузија, десетина луѓе сосе балкон се урнале од вториот кат

Жарко Настоски

Во Грузија уапсен опозицискиот лидер Ника Мелија

Ана Ололовска

Владата на Грузија поднесе оставка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уапсен човек што држеше заложници во Тбилиси, барал да се забрани коцкањето и банките да ги спуштат каматите

Жарко Настоски