Премиерот на Етиопија во критична состојба

Од:

Етиопискиот премиер Мелес Зенауи е хоспитализиран во една од болниците во белгиската престолнина во критична состојба, соопштија дипломатски извори.

Не се појаснува со каква дијагноза е примен премиерот. Амбасадата на Етиопија во Брисел одби да ја коментира информацијата.

Педесет и седумгодишниот Зенау не учествуваше на средбата на врвот на Африканската унија, која се одржа во Етиопија на 15 и на 16 јули.

Би можело да ве интересира

Во Етиопија систем за следење на бројот на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

Над 90 лица загинаа во Етиопија во немирите поради убиството на популарниот пејач

Ана Ололовска

Постигнат напредок во спорот околу етиопската брана на Синиот Нил

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нова закана за Египет како и за стотици илјади жители во државата, поради изградба на брана во Етиопија

А1он

Судан предупредува на ескалација на спор со Етиопија поради брана на Нил

Ана Ололовска

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

А1он

Leave a Comment

11 + two =