Премиерот на Ерменија го нуди синот во замена за сите заробеници во Азербејџан

Од:

Ерменскиот премиер Никол Пашињан денеска им порача на своите приврзаници во градот Арапан дека е подготвен да го понуди својот син во замена за ерменските заробеници во Азербејџан.

– Официјално му кажав на азербејџанскиот претседател Илхам Алиев дека предлагам да го предадам мојот син во замена за сите ерменски заробеници, рече Пашинјан, повикувајќи ги своите политички ривали на претстојните избори да го сторат истото.

Изјавата на Пашињан е одговор на неговиот политички ривал, поранешниот ерменски претседател Серж Саркисјан, кој ја критикуваше изјавата на премиерот кој рече дека „размената на затвореници може да почека еден месец или два“.

Синот на премиерот, Ашот Пашињан на својот Фејсбук профил објави дека е подготвен да биде дел од размената на затвореници, пишуваат локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Петнаесет ерменски војници убиени во судир со азербејџанската војска

А1он

Ерменија и Азербејџан ќе ги обноват преговорите за Нагорно-Карабах

Ана Ололовска

Социјални услуги во Азербејџан само за вакцинирани против Ковид-19

Пашињан: Можно е распоредување руски трупи на границата со Азербејџан

Ана Ололовска

ОБСЕ даде добра оценка за изборите во Ерменија

Жарко Настоски

Азербејџан и предаде 15 воени заробеници на Ерменија

Ана Ололовска