Премиерот на Британија Џонсон со нови мерки за олеснување на состојбата

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон во текот на денот ќе ги претстави следните чекори за олеснување на вонредните мерки воведени поради пандемијата.

Новите мерки треба да стапат на сила на 1 јуни.

Велика Британија е подготвена да започне со олеснување на мерките и, најверојатно, наскоро ќе овозможи поголем контакт меѓу милиони луѓе кои ги поминале најголем дел од последните недели дома.

Би можело да ве интересира

Бугарија бележи пораст на починати и новозаразени од Ковид-19

Британија го исклучи Хуавеи од плановите за ширење на 5Г-мрежата

А1он

Заштитните маски задолжителни во англиските продавници од 24 јули

А1он

Сириза: Грчката влада се опушта, а бројот на новозаразени расте

А1он

120 милиони луѓе во Индија повторно во двонеделна изолација

А1он

Србија: Рекордни 170 пациенти со Ковид-19 на респиратор, денес 344 новозаразени

А1он