Премиерката на Нов Зеланд е позитивна на Ковид-19

Од:

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн е позитивна на Ковид-19, со умерени симптоми и ќе биде во изолација дома седум дена, соопштија од нејзиниот кабинет.

Ардерн веќе беше во изолација од минатата недела, кога нејзиниот партнер Кларк Гејфорд беше позитивен и требаше да продолжи со работа од понеделникот.

Нов Зеланд воведе еден од најрестриктивните пристапи во светот за управување со епидемијата на Ковид-19 од нејзиниот почеток во 2020 година, а бројот на смртни случаи од болеста, 892, останува меѓу најниските во развиените земји.

Сепак, бидејќи ограничувањата се олеснија во март и со „растот“ на Омикрон, позитивниот случај на Ардерн е меѓу повеќе од 50.000 регистрирани во текот на изминатата недела.

Би можело да ве интересира

Нов Зеланд целосно ги отвора границите на 31. јули

Строгите рестриктивни мерки во Оукленд остануваат во сила уште две недели

Катерина Павлова-Николовска

Нов Зеланд останува во локдаун, расте бројот на новозаболени со Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Нов Зеланд ги укинува ограничувањата