Прекинати разговорите за нова холандска Влада по вториот случај на Ковид-19 меѓу преговарачите

Од:

Портпаролот на холанската Влада во Хаг, соопшти дека денеска се прекинати коалициските преговори за формирање на новата влада, откако вториот член на актуелната администрација излезе позитивен на тестирањето за коронавирус.

Министерот за внатрешни работи, Кајса Олонгрен, еден од водачите на разговорите, е последниот член на владата со позитивен тест на Ковид-19. Претходно беше утврдено дека и државен секретар се разболел од коронавирус, по што целата влада беше подложена на тестирање.

-Премиерот Марк Руте е негативен на тестот, потенцираше владиниот портпарол.

Руте бара партнери за формирање нова влада, откако на минатонеделните парламентарни избори неговата десноцентристичка Народна партија за слобода и демократија освои мнозинство, отворајќи го патот за неговиот четврти мандат како премиер.

„Либералните демократи 66“ се најдоа на второто место , по што двете партии денеска требаше да почнат преговори за формирање можна коалиција.

Би можело да ве интересира

Непал тврди дека има контрола врз епидемијата, но очигледно е дека нема

Жарко Настоски

Белград ќе организира концерт-експеримент, за да се разјасни како се шири вирусот

Жарко Настоски

Берлускони повторно хоспитализиран

Ана Ололовска

СЗО: Последица од пандемијата може да биде зголемена телесна тежина кај децата

Ана Ололовска

Индија: Рекорден седумдневен просек на новозаразени

Ана Ололовска

Студија: Кај нехоспитализираните ризикот е помал од долгорочни последици од Ковид-19

Ана Ололовска