Преговорите со Велика Британија напредуваат, но има уште работа, вели фон дер Лајен

Од:

Во последните неколку дена има напредок во преговорите за идните односи меѓу ЕУ и Велика Британија, но и натаму останува уште многу да се направи, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

-По тешките недели со многу бавен напредок, во последните денови е постигнат поголем напредок во важните области. Тоа е добро, рече Фон дер Лајен на прес-конференција.

Меѓутоа, додаде таа, треба уште многу да се работи, особено во трите најтешки области – еднакви услови во пазарниот натпревар, пристап на европските рибари до британските води и начинот на решавање на споровите во идниот договор.

Претседателката на ЕК додаде дека во областа на еднаквите услови во пазарниот натпревар е постигнат напредок во однос на државната помош.

-Меѓутоа, до крајната линија останати се уште неколку метри, рече таа.

Би можело да ве интересира

Без компјутер, без греење: Најсиромашните во Велика Британија се борат со учењето од далечина

Ана Ололовска

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Вицепремиерот Димитров ја потпиша Рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ

ВИДЕО: ЕУ-лидерите повикаа на поголема солидарност со Западен Балкан околу вакцините

Жарко Настоски

Земјите од ЕУ меѓусебно ќе си ги признаваат тестовите за Ковид-19

Жарко Настоски