Предвремените парламентарни избори во Украина закажани за 21 јули

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски попладнево објави декрет со кој ги закажа предвремените парламентарни избори во Украина за 21 јули.

Распишувањето на изборите следи по денешните консултации на Зеленски со претставници на пратеничките групи во Врховната рада.

По консултациите, советникот на Зеленски, Андриј Богдан, соопшти дека изборите би можеле да се одржат на 21 јули, бидејќи тој датум бил најприфатлив за пратеничките групи.

Зеленски вчера го распишти украинскиот Парламентот, откако претходно положи заклетва за стапување на претседателската функција.

Би можело да ве интересира

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Судот во Киев нареди отворање предмети против Порошенко и Климкин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сопругата на Нетанјаху го фрли лебот од дочекот во Киев

Ана Ололовска

Пожар во хотел во Одеса

Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата

Русија нуди државјанство на три милиони Украинци