Предвремени парламентарни избори во Украина

Од:

Во Украина денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои се очекува партијата на новиот шеф на државата Володимир Зеленски да освои мнозинство гласови.

Анкетите покажуваат дека неговата партија „Слуга на народот“ би можела да добие поддршка од малку повеќе од половина гласачи.

Меѓутоа, само 225 од 424 места во Врховната рада се избираат од партиските листи, додека останатите се самостојни мандати чија распределба би можела да се разликува од јавното мислење.

Зеленски кој беше избран за претседател во мај, распиша предвремени избори, три месеца пред предвидениот датум, бидејќи моментно во парламентот мнозинството го имаат неговите противници што му ги ограничува капацитетите за спроведување реформи.

Би можело да ве интересира

Зариф: Од денеска во затвор е човекот одговорен за соборувањето на украинскиот авион

Ана Ололовска

Украина од 2001 година загубила 11 милиони жители

Ана Ололовска

Украина планира Германија да управува со нејзината железница за 10 години

Ана Ололовска

Хончарук: Не одам никаде, односите со претседателот се одлични

Ана Ололовска

Две ракети биле испукани кон украинскиот Боинг соборен крај Багдад, се нагласува во извештај

Ана Ололовска

Во својство на претседавач на ОБСЕ, Рама во посета на Украина

Ана Ололовска