Предупредување за „неодреден инцидент“ во Оманскиот Залив

Од:

Британската група за поморска безбедност денеска повика на „извонредна внимателност“ поради „неодреден инцидент“ во Оманскиот Залив.

Американската Петта флота, стационирана во регионот, одби да го коментира предупредувањето, додека иранските медиуми тврдат дека во Оманскиот Залив имало експлозии чија цел биле танкери со нафта.

Предупредувањето доаѓа во време на зголемени тензии меѓу САД и Иран.

Вашингтон минатиот месец го обвини Иран за напад врз четири танкери за нафта во близина на брегот на Обединетите Арапски Емирати, но властите во Техеран отфрлија каква и да било нивна поврзаност со настанот.

Би можело да ве интересира

Рохани: Иран ќе формира своја безбедносна коалиција во Заливот

Ана Ололовска

Американците најбогата нација во светот, ги надминаа Швајцарците

Ана Ололовска

Иранските власти го ослободија танкерот Стена Имперо

Ана Ололовска

Соработници на Рохани не добија американски визи за ГС на ОН

Ана Ололовска

Уапсени 53 мигранти на границата на САД со Мексико

Ана Ололовска

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив