Предупредување од Кина: Можна е нуклеарна војна, Европа ќе се тресе

Од:

Кина ги предупреди САД дека може да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку Украина се приклучи на Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО).

dobivaj vesti na viber

„Сите европски земји ќе треперат во сенката на можна нуклеарна војна“, предупреди Пекинг во државниот Глобал Тајмс.

„Во тој случај никој нема да биде безбеден, ниту Украина, ниту светот“, пишуваат тие. „Наместо да бара резолуции за ставање крај на конфликтот, Вашингтон одново и одново покажува дека САД брзаат во друга насока – разгорувајќи го пламенот на војната.

Кина ја повика западната алијанса целосно да се повлече од Источна Европа.

Би можело да ве интересира

Во последните напади во Херсон, Харков и други градови има жртви

Ана Ололовска

Струјата се врати во Киев по четири дена

Ана Ололовска

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска