Пред домот на американскиот претседател: Вооружен маж носи пароли со кои го навредува Бајден

Од:

Маж со пиштол протестираше во неделата во родниот град на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон, Делавер.

Носеше заштитен елек и плакат со слогани и навреди испишани од двете страни против американскиот претседател и неговиот син Хантер, пишува Дејли мејл.

„Бајденoви се криминалци“, пишува меѓу другото на едната страна од постерот, а буквите „С“ се заменети со знак за долар.

На другата страна од неговиот знак пишуваше: „Џо има псевдоними?! Роберт Л. Питерс, Робин Вер, ЈРН Вер“.

На фотографиите се гледа дека мажот има огнено оружје во појасот. Тој помина покрај група новинари кои известуваа за претседателот на државата и се упати по патот кон неговата куќа. Наведено е дека возилото на тајната служба го следело човекот цело време.

Претседателот пристигна во Вилмингтон во петокот вечерта и накратко ќе се врати во Белата куќа во недела попладне пред да отпатува во Њујорк на серија хуманитарни настани и да присуствува на Генералното собрание на ОН.

Бајден не се појави многу за време на викендот, туку само излезе да присуствува на миса во саботата во неговата редовна црква, Свети Џозеф во Брендивин.

Претседателот допрва треба официјално да го коментира обвинението против синот на Хантер.

Хантер Бајден се соочува со 25 години затвор по три федерални обвиненија поврзани со оружје. Тој наводно лажел на формулар за набавка на пиштол додека бил зависник од наркотици.

Додека Бајден ја напушташе црковната служба во саботата, тој игнорираше новинар кој извика: „Господине претседателе, дали ќе го помилувате вашиот син?

Би можело да ве интересира

Бајден: Верувам дека сме блиску до договорот за ослободување на заложниците

Бајден: Окупација на Газа е грешка, единствено решение е две држави

Хамас го обвини Бајден и за влезот на израелската армија во болницата Ал Шифа

Катерина Ѓуровски

Бајден: Побарав од Нетанјаху тридневна пауза во воените дејствија

Бајден повикува на „пауза“ во борбите во Газа

Бајден и Нетанјаху се договорија за континуиран проток на помош за Газа

Катерина Ѓуровски