Пребеганите Руси и носат економски бум на Грузија

Од:

Како војната ја задушува Европа, мала нација „заглавена“ под Русија ужива во неочекуван економски бум.

Имено, според странските медиуми, Грузија е на пат да стане една од најбрзо растечките економии во светот оваа година по драматичниот прилив на повеќе од 100.000 Руси кои побегнаа таму по инвазијата на Москва на Украина и стравот од мобилизација.

Како што поголемиот дел од светот се движи во рецесија, земјата со 3,7 милиони жители што се граничи со Црното Море се очекува да забележи раст на економското производство за 10% во 2022 година поради огромниот пораст на потрошувачката, според меѓународните институции.

Така, скромната економија од 19 милијарди долари (16,7 милијарди фунти), позната во регионот по планините, шумите и винските долини, ќе ги надмине пазарите во развој како Виетнам и извозниците на нафта како Кувајт, пишува SkyNews.

Би можело да ве интересира

Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

Катерина Павлова-Николовска

Португалија ќе и испрати на Украина тенкови „Леопард 2“

Медведев: Поради испораката на американско оружје ќе гори цела Украина

Јермак: Од руско заробеништво ослободени 116 украински војници

ЕУ постигна договор за ограничување на цената на руските нафтени деривати

„Форин аферс“: Во следните шест месеци ќе бидеме сведоци на голема човечка трагедија

Горан Наумовски