„Правда“: На ЕУ и требаат и евроскептици

Од:

Според словачкиот весник „Правда“, критиките кои поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус ги изрекува кон ЕУ, не треба да се осудуваат, бидејќи на Унијата и се потребни и евроскептици.

Ова, како што пренесе дописникот на МИА од Прага, е коментар на весникот, во врска со предлогот на Клаус за излегување на Чешка од ЕУ, кој тој го застапува во неговата последна книга „Чешка на крстопат – време за одлука“.

Во реакцијата се истакнува дека критикувајќи, сепак поранешниот претседател не понуди друга алтернатива.

Би можело да ве интересира

ЕУ создава фонд на иднината од 100 милијарди евра

Ана Ололовска

Белгија не може да се договори за назначување европски комесар

ЕУ е против безусловното враќање на Русија во Г7

Ана Ололовска

Над 300 мигранти сѐ уште заглавени во брод на Медитеранот, ЕУ преговара

Ана Ололовска

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Бундесбанк: Државите од истокот на ЕУ намалуваат разлики во благосостојбата

Leave a Comment

1 × one =