Прајс: Белорусија ќе добие брз и цврст одговор ако дозволи Русија од нејзина територија да изведе напад на Украина

Од:

Американските власти најавија дека ќе организираат „брз и цврст одговор“ кон Белорусија доколку и дозволи на Русија да ја користи нејзината територија за евентуален напад на Украина.

dobivaj vesti na viber

– На ист начин на кој јасно и ставивме до знаење на Русија во последните денови дека ќе плати скапо за „можната инвазија“, ние исто така јасно и ставаме до знаење на Белорусија дека ако дозволи од нејзина територија да биде нападната Украина, таа ќе добие брза и цврст одговор од САД и нивните сојузници, предупреди портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

Минатата недела Вашингтон изрази загриженост поради плановите за уставна реформа во Белорусија што ќе овозможи распоредување на руско нуклеарно оружје во земјата што граничи со Украина и Полска.

Би можело да ве интересира

Почнаа вежби: Белорусија се подготвува за војна?

Реакција на Кремљ за првата пресуда против руски војник за воени злосторства во Украина

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Полска го откажа договорот за гас со Русија

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како за девет години во Авганистан

Катерина Павлова-Николовска