Познатите туристички атракции во Шангај ќе бидат во темница за да се заштеди струја

Од:

Популарните туристички места во кинескиот град Шангај нема да светат две ноќи за да се заштеди струја, соопштија властите.

Шангај не е единствениот погоден од ограничувањата. И во некои други делови на Кина, како што е провинцијата Сечуан, беа наредени ограничувања за електрична енергија поради големите суши во услови на рекордниот топлотен бран.

Градските власти на Шангај објавија дека зградите во Бунд, покрај најголемата река во градот, нема да бидат осветлени во понеделник и вторник.

Се извинуваме за непријатностите“, се вели во соопштението.

Кина го издаде своето прво национално предупредување за суша оваа година минатата недела, откако областите како Шангај во регионот на делтата на реката Јангце и Сечуан во југозападна Кина беа погодени од неколкунеделни екстремни горештини.

„Жолта тревога“ е третото најстрого ниво на официјалната скала.

Официјални лица во провинцијата Сечуан, каде температурите надминаа 40 степени Целзиусови, во неодамнешното соопштение рекоа дека зголемените температури и ниските врнежи, заедно со зголемената климатизација, предизвикале недостиг на електрична енергија.

Покраината ги продолжи мерките за заштеда на електрична енергија за пет дена до четврток, јавуваат медиумите. Снабдувањето со електрична енергија на некои индустрии е исто така ограничено.

Германскиот производител на автомобили Фолксваген изјави за Би-Би-Си дека неговата фабрика во Ченгду, главниот град на Сечуан, останува затворена.

Портпаролот на Фолксваген рече дека компанијата очекува „мало задоцнување“ во испораките што би можеле и  да се вратат на претходните нивоа „во блиска иднина“.

„Ја следиме ситуацијата и сме во тесна комуникација со нашите добавувачи“, додаде портпаролот.

Би можело да ве интересира

19 лица загинаа во лизгање на земјиштето во Кина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кинески борбен авион опасно се приближи до американски, Пентагон ја објави снимката

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

Битиќи: Цената на струјата се регулира не само со стапката на ДДВ, туку и со други одлучувачки параметри

Ана Ололовска

Струјата нема да поскапи, а може и да се намали уверува Бектеши

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Првиот кинески патнички авион C919 го направи првиот комерцијален лет