Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

Од:

Познатиот економист Џефри Сакс изјави дека конфликтот во Украина започна пред осум години и дека ова не е прва година од војната, туку деветта и дека таа се повеќе ескалира.

„Во меѓувреме, папата Франциско веќе оцени дека војната во Украина започна светска војна. Сега имаме војна во Украина, Израел го бомбардира Иран, Америка и Кина се на работ на директна конфронтација за Тајван. Ова се навистина опасни времиња “, изјави Сакс за белградска Политика.

Ако сето ова ескалира, како што истакнува, веќе флертуваме со третата светска војна. Тој потсетува дека Пентагон веќе го предупредува Вашингтон дека можноста за нуклеарна војна е реална.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Започна редовното регрутирање во руската армија

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска