Познат театарски режисер е жртва на крвавиот напад во Монпелје

Од:

Театарскиот режисер Ален Франсон е цел на нападот со нож изутринава во Монпелје и во сериозна состојба е пренесен во болница. Причините за нападот засега остануваат непознати, a осомничениот или осомничените не се пронајдени.

Нападот се случил на улица, во близина на црквата Сен Рош, каде што бил прободен со нож во грлото. Целиот кварт е блокиран од силите на редот. Мотивите што стојат зад овој напад не се познати. Осомничениот се уште не е пронајден. Ножот со кој Франсон е прободен во нападот е најден во близина на местото на инцидентот. Засега не се споменува терористичка заднина на нападот.

Франсон (76) меѓудругото режираше во драмскиот центар на Лион, а потоа и во Савоа на почетокот на 90-тите, пред да стане директор на националниот театар Колин, во Париз, во периодот од 1996 до 2010 година. Тој има добиено две награди „Молиер“ за режија во 1995 година и во 2010 година. Од средината на февруари давал часови на Националната школа за драмска уметност во Монпелје.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Франција, тело на маж без глава пронајдено во градот Болен

А1он

Франција ја разгледува можноста за воведување ваучери за бензин за домаќинствата со ниски примања

Катерина Павлова-Николовска

Франција со план за изградба на шест нуклеарки

Во Гостивар тепачка, полиција смирувала со истрели во воздух

Ана Ололовска

Спречен упад на американски воен брод, тензично на руската граница

А1он

Почина пратеникот кој беше избоден додека држел говор

А1он