Пожарот на Канарски Острови вон контрола

Од:

Над 8.000 луѓе се евакуирани од Канарски Острови поради големиот пожарот, а пламенот се издига 50 метри во висина.

– За само 48 часа изгореа 6.000 хектари шума, соопштија властите на островот Гран канарија.

Во гаснењето на огнот учествуваат 1.100 пожарникари, кои имаат помош од 14 канадери.

Островот Гран Канарија и главниот град Лас Палмас познати по плажите и планините се популарни туристички дестинации за Европејците.

Поради пожарот евакуирани се жителите на селата.

Пожарите се чести во јужна Европа за време на летото. Во речиси половина шпански провинции денеска во сила е предупредување од голем ризик од пожар.

Би можело да ве интересира

Во Шпанија се трага по 143 мигранти

Ана Ололовска

Спасено бебе родено во мигрантски чамец

Ана Ололовска

Евакуирано седиштето на Амазон во Мадрид заради закана од подметната бомба

Ана Ололовска

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Драган Поповски

ВИДЕО: Голем пожар во „Exxon Mobil“ рафинеријата

А1он

Шпанија: На чекор до легализирање на евтаназијата

Ана Ололовска