Пожари и поплави во Италија, евакуирани над 800 луѓе

Од:

Најмалку пет луѓе загинаа, а 800 се евакуирани поради пожарот што избувна во близина на италијанското летувалиште Пескара.

Повеќе од 500 пожари се активни во јужниот дел на Италија.

Северниот дел од Италија е зафатен од поплави предизвикани од обилните дождови. Најпогоден е регионот Комо. Неколку села се отсечени, а надојдената вода носеше автомобили.

Во истиот регион пред пет дена имаше поплави и свлечишта предизвикани од обилните дождови.

Би можело да ве интересира

Иселеник од Центар Жупа несреќно го загубил животот во Италија

А1он

Грција се подготвува за бурна ноќ, превентивно затворени два булевари во Атина

А1он

Алармантна состојба во Грција, поради невремето утре затворени училиштата во Атина и Халкидики

А1он

ВИДЕО: Во Рим уапсени лидерите на екстремната десница по антиваксерските немири

Катерина Павлова-Николовска

Пожар во изборниот штаб на ДУИ во Кичево

Невреме во Италија: Катанија ја погоди „торнадо“

А1он