Пожар во Јужен Судан уништи четири села, загинаа 33 лица

Од:

Пожарот, кој го зафати нискостеблестите растенија, потпомогнат од силниот ветер, се прошири и уништи четири села во Јужен Судан, усмртувајќи 33 лица, соопшти Атени Век Атени, портпарол на претседателот на државата.

Портпаролот истакна дека по пожарот 60 лица се во критична здравствена состојба и оти бројот на загинати може да се зголеми.

– Повредените примаат медицинска помош, која е недоволна поради зафрленоста на локацијата каде се случи пожарот, истакна Атени.

Министерот за информации Маток Вал денеска изјави дека пожарот уништил 138 куќи и оти настрадале 10.000 грла стока.

Би можело да ве интересира

Суданскиот Суверен совет положи заклетва

Ана Ололовска

Во поплави во Судан загинаа 46 луѓе

Ана Ололовска

Во Судан постигнат договор за поделба на власта

Татјана Ташкова

Судењето за корупција против поранешниот судански претседател закажано за 17 август

ВИДЕО: Нови протести на суданските ученици поради насилството на безбедносните сили

Татјана Ташкова

Петмина ученици загинаа на протестите во Судан

Ана Ололовска