Пожар во електрана во московскиот регион, има повредени

Од:

Меѓу шест и девет лица се повредени во голем пожар кој изби денеска во гасна електрана во регионот на Москва, соопшти руското Министерство за енергетика.

Извори од Медицинскиот центар за итни случаи велат дека се повредени седум лица, а нивните изгореници се од прв или втор степен.

На снимката која е објавена на социјалните мрежи се гледа оган кој високо се крева кон небото.

– На местото на инцидентот се наоѓаат повеќе од 150 пожарникари, десетици пожарникарски возила, хеликоптери и возови, изјави Зана Терехова, портпарол на итните служби. Таа додава дека не постои опасност пожарот да се прошири во населените подрачја, а пожарникарите се надеваат дека ќе го изгаснат огнот за еден час.

Би можело да ве интересира

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи

Татјана Ташкова

Путин и Макрон в понеделник ќе разговараат за европската безбедност и соработка

Захарова со одговор по обвинението дека Русија украла американска технологија

Русија ги покани Трамп и Ким на прославата на „Денот на победата“

Пилотите кои принудно слетаа во поле одликувани со титулата „Херој на Русија“

Татјана Ташкова

Нападнат дански брод во Камерун, грабнати осум членови на екипажот