Пожар во Бангладеш, во тек акција за спасување

Од:

Се стравува дека повеќе лица останале заробени по пожарот, кој избувна претпладнево во деловната зграда „ФР Кула“ во престолнината на Бангладеш, Дака.

Засега нема информации за точен број жртви, иако според некои наводи, поголем број луѓе, барајќи спас од пожарот, скокале од високата деловна зграда.

За гаснење на огнот ангажирани се десет противпожарни возила, а во спасувачката операција вклучени се и воени хеликоптери.

Минатиот месец во голем пожар во предградие на Дака загинаа 71 лице.

Би можело да ве интересира

Пожар од епски размери во Бангладеш, изгореа 15.000 домови

Ана Ололовска

Најлоша епидемија на денга треска во историјата на Бангладеш

Ана Ололовска

Јаба – дрога која го разорува Бангладеш

Ана Ололовска

Во Бангладеш запалија девојка откако пријавила сексуално вознемирување

Ана Ололовска

Сиромаштијата во Бангладеш во пораст поради зголемениот број бегалци Рохинџи

Ана Ололовска

Во пожар во Дака уништени десетици продавници

Ана Ололовска