Пожар на огромен танкер кај Шри Ланка, стотици илјади тони нафта пред излевање во Индискиот Океан

Од:

Околу 270.000 тони нафта може да истечат во океанот, откако избувна пожар на танкер регистриран во Панама, во близина на југоисточниот брег на Шри Ланка, изјави воената команда на земјата.

– Пожарот бил предизвикан од експлозија во моторната просторија на танкерот во четврток наутро по локално време, а сè уште не е ставен под контрола, изјави портпаролот на морнарицата.

Тој додаде дека „МВ Дијамант“ пловел на релација од Кувајт до Индија кога се случила експлозијата и избувнал пожарот.

На бродот имало 23 члена на екипажот, едно лице се смета за исчезнато, а најмалку двајца се повредени.

– Се претпоставува дека исчезнатиот член на екипажот починал во просторијата каде избувнал пожарот, изјави портпаролот.

Шри Ланка испрати три поморски бродови и хеликоптер да помогнат во гасењето на пожарот.

Би можело да ве интересира

Дрон со бомба удри во танкер со нафта во близина на Оман

Милион и половина евра од ЕУ за хуманитарни цели во Шри Ланка

Ана Ололовска

Иран заплени странски брод кој шверцувал дизел

Почина четиригодишно девојче, загубила свест при пад од чамец во Средоземното море

А1он

Побегнатиот поранешен претседател на Шри Ланка, Раџапакса се врати во татковината

Ана Ололовска

Голем танкер со нафта кај Гибралтар е во опасност да потоне

А1он