Пожар на француска нуклеарна подморница во Тулон

Од:

Француски пожарникари се борат со огнот што избувна денеска на нуклеарна подморница закотвена заради поправки во јужниот пристанишен град Тулон, јавуваат агенциите.

Поморските власти во земјата соопштија дека не постои ризик од радијација од пожарот или чадот што произлегува.

„Нуклеарното гориво на бродот, како и неговото оружје беа отстранети пред поправките,“ се вели во соопштението на поморската префектура за Медитеранот, објавена на Твитер.

Подморницата беше евакуирана откако избувна пожарот во неговиот преден дел, соопшти префектурата. Поморските пожарникари беа однесени на местото на настанот, кој е оддалечен околу 60 километри од Марсеј. 

Би можело да ве интересира

Францускиот министер за здравство: Показателите во земјата се лоши, исходот на епидемијата е во наши раце

А1он

По тензиите меѓу Турција и Грција, Макрон испраќа воени бродови во источниот Медитеран

А1он

(ВИДЕО) Вооружен инцидент во Ница: Жена нишанеше со пиштол кон полицијата

А1он

Во Франција се зголемува бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

А1он

Пожарот на автомобилите во Ново Лисиче е несреќен случај, покажа истрагата на МВР по преглед на безбедносните камери

А1он

Опожарувањето на мојот автомобил нема политичка заднина, реагира еден од сопствениците откако ВМРО-ДПМНЕ обвини дека зад пожарот стои Вице Заев

А1он