Повторно отворени училиштата во Англија

Од:

Учениците денеска се вратија во училишните клупи во Англија првпат од јануари. Повеќето ученици од почетокот на оваа година ја следат наставата од дома, што предизвика загриженост кај родителите поради ефикасноста на таквото учење од далечина.

Децата од пет до 11 години се вратија денеска на училиште, а од следната недела ќе се вратат и учениците од 11 до 18 години.

Од учениците во средните училишта е побарано првите две недели да направат три доброволни тестови – во училиштето и дома, а потоа ќе добијат тестови за да можат дома да ја проверуваат својата здравствена состојба на секои две недели.

Министерството за здравство ги советува учениците да носат заштитни маски на места каде што не може да се одржи физичка дистанца, вклучувајќи ги и училниците.

Учениците во основните училишта немаат обврска да носат маски, ниту да вршат тестирања.

Би можело да ве интересира

Британија ќе овозможи трета доза вакцина против Ковид-19 за повозрасните од 50 години

Катерина Павлова-Николовска

Половина од британската популација ја примила првата доза од вакцината

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Илјадници протестираа во Лондон против рестрикциите, вакцините и ковид-пасошите

Во Британија 60 отсто помалку заразени по вакцинацијата

Катерина Павлова-Николовска

Во Британија се разгледува можноста за ограничување на употребата на вакцината на „Астра зенека“ кај помлади луѓе

Во Англија бесплатни тестови за Ковид-19 двапати неделно

Катерина Павлова-Николовска