Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Од:

Џамијата Ал-Акса во Ерусалим денеска по два и пол месеци повторно е отворена за верници и посетители, но со задолжително почитување на мерките за претпазливост со цел да се намалат ризиците од ширење на коронавирусот.

Муслиманските верници мора да носат заштитна маска на лицето и да носат лично сеџаде ако сакаат да се молат во или пред џамијата.

Нема ограничување на бројот на луѓето во комплексот кој е на површина од 14 хектари.

На утринската молитва денеска присуствуваа околу 700 верници, а подоцна изутрината, пристигнала и група православни Евреи, придружувани од израелската полиција.

Во Израел досега се регистрирани 17.000 случаи на коронавирус, а починале 284 лица.

Би можело да ве интересира

„Џерусалим Пост“: Ердгоан вети „ослободување“ на ал-Акса после Аја Софија

Ана Ололовска

Израелскиот министер повика повторно да се воведе карантин

Ана Ололовска

Макрон побара Израел да не анектира делови од Западениот Брег

Ана Ололовска

Во Израел нови 1.464 случаи, најголем дневен пораст на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Началничка од израелското Министерство за здравство загрижена за ситуацијата со Ковид-19 во земјата поднесе оставка

А1он

Кнесетот усвои вонреден закон за борба против Ковид-19

Ана Ололовска