Повторно лажни дојави за бомби во Санкт Петербург

Од:

Една третина од станиците на подземната железница, 20 болници и 40 образовни установи во Санкт Петербург денеска примијата предупредувања за поставени бомби. Специјалните полициски единици утврдија дека станува збор за лажни дојави.

Експерти за експлозив и специјално обучени кучиња ја проверуваат безбедноста на метро станиците.

Евакуирани беа и судовите во градот, но повторно почнаа со работа откако беше утврдено дека дојавите се лажни.

И вчера се спроведуваше евакуација во Санкт Петербург откако 22 метро станици, 24 болници и 57 училишта и високообразовни институции примија закани за поставени бомби, кои подоцна се утврди дека се лажни.

Бранот лажни дојави почна минатата недела со електронско писмо испратено до Градскиот суд, во кое беше барањето за надомест од 120 милиони рубљи (187.200 долари) да се префрлат во биткоини. Откриено е и дека повиците доаѓале од странство, најверојатно од Украина.

Би можело да ве интересира

Путин не добил покана да учествува на одбележувањето 75 години од ослободувањето на Аушвиц

Ана Ололовска

Руски научници развиваат вакцина против коронавирус

Ана Ололовска

Руски авион се врати на аеродромот поради закана за бомба

Ана Ололовска

Москва: Седум кинески државјани префрлени во болница, се сомнева на коронавирус

Ана Ололовска

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Ана Ололовска

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Ана Ололовска