Повторно битка за Змискиот Остров

Од:

Украинската армија објави слика како војници поставуваат знаме на Змискиот Остров во Црно Море.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на руската инвазија врз Украина, Змискиот Остров повеќе пати е заземан од руската и од украинската армија.

По објавувањето на фотографијата со украинското знаме, руското Министерство за одбрана соопшти дека го ракетирале Змиски Остров.

– Околу пет часот наутро неколку украински војници слетаа на островот и се фотографираа со знамето. Авион на руското воено воздухопловство веднаш лансираше високопрецизни проектили кон Островот, кои го уништија украинскиот воен персонал. Преживеаните избегаа во правец на островот Приморскоје во регионот Одеса, се наведува во соопштението на руското МНР.

Тврдењата на Москва за напад врз Змискиот Остров не се независно проверени, но локалните власти во Одеса претходно објавија дека руските сили го ракетирале Змиски Остров.

Змискиот Остров е стратешки важен и за Украина и за Русија. Во Црното Море има само неколку острови, а Змискиот Остров е лоциран на околу 200 километри јужно од Одеса, и од него може да се контролира целиот поморски сообраќај во близина на најголемиот пристаништен град во Украина. Со долгорочна окупација на островот, Русија ќе може да го блокира речиси целиот извоз на стоки преку пристаништето Одеса.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Работници од окупираната нуклеарна централа за Би-Би-Си: Русите нè имаат на нишан, тука изградија база

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот

Велика Британија, Данска и Германија најавија дополнителна воена помош за Украина

А1он

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска

Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

А1он

Украинска војска: Го извршивме досега најдлабокиот напад на окупираната територија

А1он