Повторно антивладини протести во Ереван

Од:

Неколку илјади луѓе синоќа протестираа во главниот град на Ерменија, Ереван, барајќи оставка од премиерот Никол Пашињан.

Демонстрантите блокираа неколку главни улици во Ереван, а протести се најавени и за денеска.

Протестите во Ерменија почнаа во ноември минатата година кога Пашињан потпиша мировен договор со посредство на Русија, според кој поголем дел од Нагорно-Карабах му припадна на Азербејџан. Со потпишувањето на договорот заврши 44-дневниот судир помеѓу Ерменија и Азербејџан при што загинаа илјадници луѓе.

Пашињан одби да поднесе оставка истакнувајќи оти мировниот договор е „болен, но неопходен чекор со кој е спречен Азербејџан да го заземе целиот регион Нагорно-Карабах“.

Би можело да ве интересира

Поранешниот ерменски претседател Кочаријан најави враќање во политиката

Ана Ололовска

Ерменија соопшти за 3.400 смртни случаи во војната во Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Претседателот на Ерменија хоспитализиран во Лондон поради Ковид-19

Ана Ололовска

Апсења на протестите во Ереван, 77 демонстранти завршија во притвор

Жарко Настоски

Азербејџан ќе почне да ја повлекува војската од Нагорно Карабах

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови протести во Ереван, расте притисокот за оставка на Пашинјан

Жарко Настоски